Sayfalar

25.02.2016

T.C. Boyle - Kadınlar (okudum bitti)

Kadınlar - T.C. Boyle"Dünyaca ünlü bir mimar ve dört kadının hikayesi!"

Bir kadın aşkın yüceliğine erişmeden anne olursa ne çocuk, ne evlilik, ne de sevgi ona yetecektir. Onu yalnızca yüce bir aşk tatmin edebilir. Catherine, Miriam, Olgivanna ve Mamah… Birbirinden farklı bu dört kadının tek ortak noktası vardı: Aynı adama âşık olmaları…

Hayatını uçlarda yaşayan Amerikalı ünlü Mimar Frank Lloyd Wright'ın çalkantılı aşk hayatınadaki tüm kadınlar kendilerince bir bedel ödemek zorunda kalırlar. Ancak buna gönüllü olarak yola çıktıkları için onları kim suçlayabilir ki? Tutkularının peşine düşüp parçalanmış birer ruha dönüşmüş olmaları onlar için sürpriz olmaz, çünkü aşkın önünde sonunda yıkıma yol açacağının farkındadırlar.

Mimari deha olarak anılan Wright'ın tutkulu ve yer yer skandallarla dolu ilişkilerini konu alan kurgusal biyografi niteliğindeki bu çarpıcı roman, onun kişiliğini toplumla ve özel hayatıyla bir bütün olarak ele alan sıra dışı bir hikâyeden yola çıkıyor.

"Tarihsel gerçeklere işaret edişi bu romanı okunası ve ilgi çekici kılan etkenlerden yalnızca biri."
-Washington Post-

"Dünyaca ünlü Mimar Frank Lloyd Wright'ın eserleriyle olduğu kadar çalkantılı aşk hayatıyla da dikkat çeken karakteri T. C. Boyle tarafından ustaca kaleme alınmış."
-Amazon-

"Bir adam ve dört kadın… Dâhi Mimar Wright'ın entrikalar ve iniş çıkışlarla dolu hayatının merkezindeki ilişkileri konu alan sıra dışı bir yaşam öyküsü."
-Publishers Weekly-


Benim için ilgi çekici kitaplardan biriydi.Yazarın anlatımından dolayı biraz ağır ilerledi.
Frank Lloyd Wright'in hayatına giren kadınlar ve onların birbirleriyle olan kıskançlık krizleri,klasik kadın kıskançlıkları zaman zaman gülümsetti.

Tarihe tanıklık ederken modern Amerikan mimarisinin dehası Wright'ın binalarını araştırdığımda neden büyük mimar dendiğini anlamış oldum.Özellikle büyük Japon depeminde yıkılmayan tek bina olan Otel İmperial'ın bu gün bile mühendisleri büyülediğini öğrendim.

Sadece bir hayat öyküsüne değil,tarihede tanıklık edeceksiniz.2 yorum: