Sayfalar

27.01.2016

Kıyıya Vuran Deniz Kabukları (okudum bitti)

Kalbiniz affetse bile ruhunuz ihaneti unutup yeniden sevmeyi öğrenebilir mi?

Dorset sahilini dalgalarıyla döven fırtınalı bir deniz… Kayaların tepesinde gün ışığında beyaz duvarlarıyla adeta inci gibi parlayan bir çiftlik evi…
Clifftops.
Burası Dora’nın bir zamanlar evim dediği yerdir. Şimdi ise Dora sevdiği adamla Londra’da yaşamaktadır ve içinde yeni bir hayat büyümektedir. Ancak on bir sene önce yaşadığı o korkunç olaydan bu yana kendini bir türlü toparlayamıyordur. Dahası kendini bir anne adayı olarak yeterli görmemektedir. 
Daha fazla bu şekilde yaşayamayacağını anlayan Dora, geçmişiyle yüzleşmek için çocukluğunun geçtiği o eve döner. İstediği cevapları annesinden öğrenecektir. Fakat döndüğünde hiçbir şeyin eski masumluğunu korumadığını görecektir. Çünkü her ailede sırlar vardır ve bazıları sonsuza kadar saklanmalıdır…
Kıyıya Vuran Deniz Kabukları, ihanet ve yalanlarla parçalanan bir ailenin umuda tutunuşunu anlatan muhteşem bir roman.

‘‘Sırlar, yalanlar, ihanet ve sadakatsizlik hikayesi. Aynı zamanda ailenin kalbinde çarpan bir kayıp hakkında; bir zaman yumuşayacak ancak hiçbir zaman tam olarak iyileşmeyecek. Yürek sızlatacak kadar iyi.’’  (Herald Sun)

Hannah Richell'in Türkiyede yayınlanan ilk kitabı (bende en güzeli) Kalın bir kitap olmasına rağmen iki günde bitirdiğim kitaplardan.
Dora Londra da yaşayan genç bir kız.Ani hamileliğiyle birlikte geçmişle yüzleşmeye başlıyor.Bebeği isteyip istememe aşamasında kararsızlığı arasında geçmişiyle yüzleşmeye başlıyor.10 yıl önce 3 yaşındaki erkek kardeşinin kaybolmasıyla başlayan aile dramı anlatılıyor.Yıllardır habersiz olduğu ablası,aralarının iyi olmadığı annesi ve mesafeli olduğu babasıyla geçmişe dönüyor.
Affetmek mümkün mü,onca acıyı yaşadaıktan sonra affedebilir misiz?

Bir ailenin yıkılmasına kadar giden olaylar zincirinde bazen ağlayıp bazen gülmek mümkün olsa da dram içeren bir kitap ve kesinlikle tavsiye ediyorum.

2 yorum:

  1. Bir çırpıda okunabilen kitapları seviyorum. Not alayım, aklımda olsun ...
    Sevgiler :)

    YanıtlaSil
  2. Merhaba blogunuzu takibe aldım. Ben de sizi bloguma davet etmek isterim.

    YanıtlaSil