Sayfalar

14.08.2015

Okudum Bitti -Öksüzler treni

.

Bazen içinizdeki çocuk geçmişinizde hapsolur ve siz o çocuğu kurtarmak için tüm umutlara sımsıkı sarılırsınız…

Binlerce çocuk düşünün, ya ailesini hiç tanımamış ya da ailesini kaybetmiş. Kimsesiz çocukları düşünün, gülen gözleriyle size bakan. Tek istedikleri sıcak bir yuvayken, tek umutları ise onları bilinmeyen geleceklerine taşıyan Öksüzler Treni'dir.

1929 yılı Amerika'sında Vivian Daly de o trende yolculuk eden çocuklardan sadece biridir. Küçük yaşta hayatın zorluklarıyla karşılaşan Vivian, bir şekilde kaderine yön vermek zorundadır. Bunu gerçekleştirme gücünü de ona nereden geldiğini hatırlatan aile yadigârı kolyesinde bulacaktır…

On yedi yaşındaki Molly Ayer, son şansını da tüketmek üzere olduğunun farkındadır. Ona bakmakla yükümlü olan aileyle arası iyice açılan Molly'nin tek şansı, kamu hizmeti adına doksan bir yaşındaki yaşlı bir kadının çatı katını temizlemeye bağlıdır. Molly bu işi gönülsüzce yapacak olsa da aslında o yaşlı kadınla ne kadar çok ortak yönleri olduğunu yaşayarak öğrenecek ve geçmişte hapsolan ruhlarını özgür bırakma yollarını onunla birlikte keşfedecektir
Öksüzler Treni ikinci şansları, beklenmedik dostlukları ve bizi kim olduğumuzu keşfetmekten alıkoyan sırları barındıran muhteşem bir roman.

"Sürükleyici… Bir eve ait olma hissini arayan iki kadının yürek burkan hikâyesi."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 368

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Arkadya Yayınları  

Gerçek bir olaydan yola çıkılarak yazılmış olması benim için ilk artı oldu.Roman için titiz bir ön çalışma yapıldığı hikayede kendini belli ediyor.
Kurgu ve anlatımı çok beğendim. Yolu kesişen iki kadının hayatlarındaki çalkantılar okuyucu üzerinde duygusal bir etki bırakıyor.
Öksüzler treni ve tren yolcularının anlatıldığı bölüm okuyucuyu aydınlatma bakımından biraz daha uzun olabilirdi görüşündeyim.
Türlerine göre değerlendirirsem daha çok beğendiğimi söyleyebilirim.

2 yorum:

  1. sabırsızlıkla okunacakların arasında bekliyor bu kitap bende..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Şimdiden iyi okumalar dilerim.Okuduktan sonra biraz google da araştırdım yaşanılanlar gerçekten çok üzücü :(

      Sil