Sayfalar

6.10.2014

Ne Okudum-İstanbul'un Gizli Büyücüleri

" 'İçinde yaşadığımız dünya yaşlı bir ağaçsa, İstanbul da o ağacın tam kalbinde durur. Bu nedenle İstanbul'da her ne olursa olsun, bundan tüm dünya etkilenir.' Eski gizemciler, İstanbul'la ilgili böyle söyler. Kentte yaşayanlar bilir ki, şehir güzel yüzünü herkese göstermekten pek de hoşlanmaz. Koyu, karanlık, derin ormanların bağrında saklanmış bilge bir baykuştur İstanbul, ancak onu gören olmaz.'

Giovanni Scognamillo ile beraber imza attığı Vampir Manifestoları ile Scognamillo hakkında hazırladığı Aşk ve Korku adlı kitaplardan tanıdığımız, Karanlığın Çocukları adlı radyo programını ilgiyle takip ettiğimiz yazar Aylin Ünal, bu kez merkezine İstanbul'u ve Galata'yı alan bir fantastik kurguyla çıkıyor karşımıza. İstanbullu büyücülerle yapılmış görüşmelerin hikâyeleriyle karşılaştığımız kitapta, belgesel ve kurgu, araştırma ve hayal gücü iç içe geçiyor. 

İstanbul'un Gizli Büyücüleri'nde, gerçekliğin satır aralarında kalan büyülü olayların ve şehrin sokak aralarında saklanan gizemli insanların öykülerini okuyacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)

Aylin Ünal'ın kalemiyle bu kitap sayesinde tanıştım.Ben farklı tarzda bir roman beklerken araştırma,röportaj ve hayal gücü karşımı bir kurguyla karşılaştım.
Yazar büyücülerle tanışma girişiminde bulunurken insanın kendi içindeki potansiyeli de ortaya çıkarmasına ışık tutuyor.Biraz uzun bir sürede okuduğum için sıkıldığım bölümler olsa da okunmalı diye düşünüyorum...

1 yorum: