Sayfalar

28.01.2014

Okudum Bitti-Ve Dağlar Yankılandı


Ve Dağlar Yankılandı 

Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullaha sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbile varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak... 

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistanın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbilden Parise, San Franciscodan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor. 

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseininin yazarlığında bir dönüm noktası.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okumaya başlamadan yorumları okuduğumda fazla bir şey beklememem gerektiğini anlamıştım.Ancak bu kadar hayal kırıklığı beklemiyordum.
Abdullah ve Peri iki kardeşin köylerinde başlayan hikayeleri Peri'nin evlatlık verilmesiyle devam ediyor.Bunun etrafında gelişen olaylar ve kişilerin hikayeleri  konunun dağılmasına sebep olmuş.
Bir başka hayat hikayesine girerken ne oluyoruz diyorsunuz,o konu yarım bırakılırken diğer bir hikayeye geçiş yapılıyor.Ve her hikaye sonu tamamlanmadan hava da kalıyor neredeyse.
bence bu kitabın asıl karakteri şoför Nebi olmuş.Sadece onun hikayesi bütünüyle anlatılmış ve bütün soru işaretleri onda çözümleniyor.
Eğer bu yazarın ilk kitabı olsaydı bir noktaya kadar beğenilebilrdi ancak Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş gibi muhteşem kitapların üzerine bu kitap çok yavan ve tatsız kalmış.


2 yorum: