Sayfalar

19.01.2014

Okudum Bitti- Ustam ve Ben

Kitap Hakkında:
Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de…

Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistan’dan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.

Elif Şafak’ın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…

Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar...

Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…

Öyle bir hayal dünyası ki içindeki konular ve tartışmalar günümüze dair de çok şey söylüyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek, çok konuşulacak bir roman.

“İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi.”

Elif Şafak'ın bu son kitabı mimar gözüyle epey eleştiri almış.Batı teknik terimlerin yanlış ifade edilmesi gibi.Bir okuyu olarak ben bunları önemsemedim.
Beyaz Fil Çota ve sahibi Cihan'ın öyküsü beni çok etkiledi.Elbette bunun kurgu olduğunu bilerek okudum ancak tarihin kıyısına yerleştirilmiş bu hikayeyi çok beğendim.Tarihi mekanlarda yolculuk yaparken tarihi kişilikleri farklı gözlerle okudum.
Kitapların içeriği hakkında fazla yorum yapmaktan kaçınıyorum.Okuyucuyu merakta bırakmak en iyisi.
Kesinlikle tavsiye ederim.

3 yorum:

 1. benimde okumak istediğim bir kitap ama Elif Şafak'ın anlatımını karmaşık buluyorum,ben de,ve dağar yakılandı yı şu aralar okuyorum...sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı kitabı okuyoruz :) yorum için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Elif Şafak'ın kitaplarını cok seviyorum eminim bu kitapta cok guzeldir :)

  YanıtlaSil