Sayfalar

15.08.2013

Okudum Bitti-Halide

Arka Kapak:
Halide'nin fonunu ondokuzuncu yüzyılın kapanış yıllarının büyülü ve gizemli İstanbul atmosferi oluşturuyor. Bu roman, baskıcı yönetim altında bunalan bir halkın. Osmanlı kadınının çaresizliğinin bir hikayesi. Amerikan kız kolejinin ilk Türk mezunu olan Halide Edib bu çemberi kıracaktır gerçi, ama geleneğin köklerinden de kopmayacaktır.

Anadolu'nun doğurduğu değerlerden Halide Edib'in çocukluk ve ilk gençlik dönemini hayal gücüyle yeniden kurduğu bu romanında, Cumhuriyetle birlikte yok olan Osmanlı konak yaşamını, asude harem yaşantısının kuytu köşelerini, derinlemesine inançlı bir toplumda Batılılaşmanın yarattığı çatışmaların yansımalarını yakalıyor. Doğu ile Batının kaçınılmaz olarak birbirine zıt kutuplar olduğu görüşünü sorguluyor; her iki kültürü de tanıyan, özümseyen duyarlı bir Osmanlı kadının zihninde, bu iki farklı dünyanın bütünleşip yeni bir değer yaratabileceğini düşündürüyor.
Halide
(Bir Başkaldırının Romanı)
Orjinal isim: Halide's Gift

Galata Yayıncılık / Galata / Roman - Öykü


Genel olarak çok başarılı bulduğumu belirtmeliyim.Yazar Osmanlı Dönemini,aile ilişikileri ve gelenekleri tam olarak yansıtmış.
Önsözü okumadan romanı okuduğunuzda işte bu Halide Edip Adıvar'ın hayatının bir bölümü diyebilirsiniz.
Ancak başlarda bir çok bölümün kendi kurgusu olduğunu söylüyor bu da kitabın inandırıcılığı yok etmiş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder