Sayfalar

23.07.2013

Kaiken Nihayet bitti

Kitap Hakkında:
Aklınızı başınızdan alacak bir insan avı

Doğan güneş karardığında, Geçmiş, çıplak bir kılıç gibi keskinleştiğinde, Japonya artık bir anı değil, kâbus olduğunda,Kaiken’in zamanı gelmiş demektir.

Polisiye romanın en popüler isimlerinden Fransız yazar J. C. Grangé, tüm dünyada büyük yankı uyandıran son romanında okurlarını korkunç bir insan avının labirentlerinde dolaştırıyor.

Başkomiser Olivier Passan, Japon karısı Naoko’yla boşanmanın eşiğindedir. Bu arada Fransa’nın Seine-Saint-Denis ilinde vahşi cinayetler işlenmektedir. Katil, hamile kadınların karınlarını yarıp, çıkardığı fetüsleri yakmaktadır. Passan bu cinayetleri Patrick Guillard adında bir adamın işlediğinden emindir ama Guillard her seferinde onun elinden kurtulur.

Passan, Guillard hakkında derin bir araştırma yapar. Patrick Guillard’ın, anne babasının reddettiği, Çocuk sirgeme Kurumu’nun yurtlarında, koruyucu ailelerin yanında büyümüş, sorunlu bir çocuk ve doğuştan hermafrodit olduğunu keşfeder. Cinsiyetini seçme yaşına gelmeden, ameliyatlarla, testosteron iğneleriyle erkek olmasına karar verildiğini anlar.

Bir kaçıp kovalamaca Passan’ın hayatını değiştirecek ve olaylar hiç de beklenmedik bir yönde gelişecektir.

Kitapları tüm dünyada ve Türkiye’de aylarca çok satanlar listesinden inmeyen Grange, polisiye gerilim alanındaki tüm birikim ve yeteneğini Kaiken’e ansıtmayı başarmış. Olaylar yine soluk kesecek nitelikte, gerilim yine üst düzeyde. Grangé sevenlerine heyecanlı ve zevkli bir okuma vaat ediyor.

Kitaptan

Koruyucu eldivenlerini taktı, cesedi odanın diğer ucuna kadar yerde sürüdü ve atıkların boşaltıldığı lağım çukurunun kapağını açtı. Acı ve keskin asit kokusu boğazını yaktı. Suyun yüzeyinde yansımasını gördü. Solgun, olağanüstü bir heykeli andıran, sadece yok etmeyi düşünen, kapkara dalgalarla şaşkın bir siluet…

Kendine olan inancı daha güçlü bir şekilde geri geldi. Bu akşam, Gece Süvarisi burada olacaktı. Onun peşindeydi. Onun yapacağı en ufak hareketi, yanlışlığı kolluyordu. Öyleyse harekete geçme zamanıydı.

Ayağıyla cesedi yuvarladı ve üzerine su sıçramaması için geriye kaçtı. Çukurdan yanmış et kokusuyla daha yoğunlaşan iğrenç kokulu bir duman yükselirken, gözlerini kapattı ve kollarını açtı. Son yeniden doğuş bu akşamdı.

Garange polisiye yazarlar arasında favorim olan yazarlardan biri.Diğer kitaplarını da bir solukta okumuşluğum var.Yazarın sevdiğim bir özelliği her kitabında farklı bir ülke ve farklı bir kültürü tanıtıyor.
Kaiken de Japon kültür ve geleneklerini tanıma fırsatı buluyoruz.Doğrusu Japonların bu kadar içlerine kapanık insanlar olduğunu bilmiyordum.
Kaiken mutlaka okunmalı diyorum.Eğer hala kitaba sahip olmadıysanız Konuşan Kitaplar Blog Turlarında 5 şanslı okuyucu bu kitabı kazanıyor.Katılmak isteyenler buradann;

3 yorum:

  1. Hikaye katil etrafında gelişecek diye beklerken tamamen başka bir yöne gitti değişikti

    YanıtlaSil
  2. Bende okurken çok şaşırdım, sonunu büyük bir heyecanla okudum.

    YanıtlaSil
  3. Aslında hikaye başladığı gibi aynen devam edip bitseydi bence daha iyi olurdu.Bu kitap yazarımızın diğer kitaplarının yanında biraz sönük kaldı..

    YanıtlaSil