Sayfalar

17.02.2013

Ne Okudum


Caryl FereyCaryl Férey’nin Zulu adlı romanı ülkesi Fransa’da yayınlandığı 2008 yılında, Polisiye Edebiyatı Büyük Ödülü’nü kazanmış. Gerilim romanlarını sevenlerin beğenerek okuyacağı Zulu, İthaki Yayınları tarafından basıldı.


Ali Neuman, şiddetle erken yaşta tanışmış; çocukluk yıllarında  büyük kardeşi ve babası Zulu oldukları için, Ali’nin gözleri önünde katledilmiştir. Şiddete karşı savaşan başarılı bir polis profiline sahip olan Ali Neuman, ağır suç departmanının şefidir.
Hergün yeni bir cinayet olayı yaşanan Cape Town’da,18 yaşında genç bir kız, botanik parkında ölü bulunur. Polis şefi için genç kızın ölümü sıradan bir cinayet vakası değildir. Kurbanın varlıklı bir aileye mensup olması ve kanında bulunan ne olduğu anlaşılamayan madde nedeniyle geniş kapsamlı bir soruşturma başlatılır. Ali ve yardımcıları Dan ve Brian, Cape Town sokaklarında uyuşturucu satıcılarının peşine düşerler. Soruşturma ilerledikçe cinayetler de devam eder. Kanında aynı maddeye rastladıkları yeni kurbanlar bulurlar.
Bir cinayet vakasıyla başlayan soruşturma, uyuşturucu trafiği ve sokak çeteleri arasındaki çatışmalardan ülke genelindeki tüm siyahları yoketmek isteyen ırkçı bir guruba kadar uzanır. Uzun yıllar orduda görev yapmış, geçmişi karanlık bir albayın izini bulurlar. Orduda görevli olduğu dönemlerde kabileler arasındaki çatışmaları körükleyen ve siyahlara karşı katliamlar yapan ırkçı albay Joost Terreblanche, ağır silahlı bir ordu kadar tehlikelidir.

İlk bölümler biraz sıkıcı olsa da bir solukta okuduğum kitaplardan bir oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder